Czujesz Się Nieswojo, Ale Nie Wiesz, Dlaczego? Twoje Hormony Mogą Być Odpowiedzią.

Czujesz Się Nieswojo, Ale Nie Wiesz, Dlaczego? Twoje Hormony Mogą Być Odpowiedzią.

Są zaangażowane w prawie każdą funkcję organizmu i mogą zakłócać obszary ciała, o których możesz nawet nie wiedzieć. Parsley Health LA Dr. Tiffany Lester opowiada, jak może wyglądać brak równowagi hormonalnej i czego można się dowiedzieć z testu hormonalnego.
Wiele kobiet i mężczyzn każdego dnia niepotrzebnie cierpi z powodu braku równowagi hormonalnej. Niezależnie od tego, czy są to bolesne okresy, które wymagają leków i przerwy w pracy z powodu silnych skurczów lub wahań nastroju, trądziku i nieprzespanych nocy, żaden z tych objawów nie jest normalny. Wszystkie wskazują na pewien rodzaj braku równowagi hormonalnej, który zazwyczaj można skorygować poprzez dietę, ćwiczenia i suplementację. Test równowagi hormonalnej może pomóc to zidentyfikować.

Kiedy mówimy o hormonach, nie mówimy tylko o tych, cabergoline 0.25mg o których dowiedziałeś się na lekcjach zdrowia w szkole średniej. Hormony to ogromna kategoria, która obejmuje kortyzol, tarczycę i melatoninę, a także hormony płciowe (estrogen, progesteron i testosteron). Każdy hormon odgrywa wyjątkową rolę i współpracują ze sobą, aby Twoje ciało funkcjonowało prawidłowo, więc jeśli coś jest nie tak, możesz mieć zauważalne objawy.

Jak może wyglądać nierównowaga hormonalna
Widzę wiele młodych kobiet w wieku 20 i 30 lat, które nie chcą już być na syntetycznych hormonach i wolą bardziej intuicyjne i naturalne formy antykoncepcji. W szczególności jedna kobieta straciła okres przez ponad rok po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji po ponad dekadzie. Jedyną rzeczą, która mogłaby stymulować okres, były wysokie dawki progesteronu. Zastosowaliśmy test równowagi hormonalnej i dodatkowe badania laboratoryjne, aby określić, co naprawdę się dzieje.

ciągu 9 miesięcy zajęliśmy się jej wysokim poziomem kortyzolu w nocy, obniżyliśmy markery stanu zapalnego poprzez zmiany w jej diecie, wyleczyliśmy jej dysfunkcje trawienne i dodaliśmy suplementy, aby pomóc stymulować naturalną produkcję estrogenu i progesteronu, jednocześnie uzupełniając niektóre mikroelementy. Jej okres w końcu powrócił, aw wieku 27 lat nie martwiła się już, czy kiedykolwiek będzie w stanie mieć zdrowy cykl i mieć dzieci w przyszłości.

Kiedy należy rozważyć wykonanie testu równowagi hormonalnej
Jednak nie u wszystkich objawy będą takie same i tak, mężczyźni też mogą mieć zaburzenia równowagi hormonalnej! Objawy problemu hormonalnego różnią się intensywnością i dotkliwością. Możesz doświadczyć jednego lub wszystkich z poniższych.

Wzdęcia
Obrzęk i tkliwość w piersiach
Włóknisto-torbielowate grudki w twoich piersiach
Trądzik
Zmniejszony popęd płciowy
Nieregularne miesiączki
Nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
Wahania nastroju
bóle głowy
Lęk lub depresja
Nocne poty lub uderzenia gorąca
Przybranie na wadze
Wzrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza piersi
Zaburzenie erekcji
Niska liczba plemników
Zmniejszona masa kostna
Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, których nie jesteś w stanie rozwiązać, testy hormonalne mogą pomóc ci uzyskać lepszy obraz tego, co dzieje się w twoim ciele.

Jak działają testy hormonalne
Hormony można testować na kilka różnych sposobów – krew, mocz i ślinę. Który z nich jest dla Ciebie najlepszy, zależy od objawów lub zdiagnozowanych schorzeń. Ogólnie rzecz biorąc, dla płodności i monitorowania statusu hormonalnej terapii zastępczej wystarczające są badania krwi. Podczas oceny zaburzeń równowagi hormonalnej, takich jak PMS, PCOS i chroniczne zmęczenie, wybór moczu lub śliny zapewni dodatkowy wgląd w pierwotną przyczynę stanu. Ważne jest, aby przetestować metabolity estrogenu i rytm dobowy kortyzolu, aby uzyskać pełny obraz hormonów i ocenić potencjalne zaburzenia równowagi hormonalnej.

Jeśli stosujesz antykoncepcję, poziom hormonów w każdym teście będzie obniżony, medrol ceny ponieważ pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczny estrogen i/lub progesteron, które zmniejszają naturalną produkcję tych hormonów w organizmie. Po odstawieniu pigułki antykoncepcyjnej twoje ciało powinno w naturalny sposób ponownie przejąć ten proces, jednak powrót do regularnego cyklu miesiączkowego może zająć do 12 miesięcy.

Czego można się dowiedzieć z badania hormonalnego?
Istnieje kilka kluczowych rzeczy, które dotyczą większości testów hormonalnych.

kortyzol
Jeśli często budzisz się zmęczony rano, podenerwowany w nocy i/lub czujesz, że potrzebujesz drzemki po południu, być może cierpisz na coś, co wielu ekspertów medycyny funkcjonalnej nazywa zmęczeniem nadnerczy. Oficjalnym terminem medycznym określającym ten stan jest dysfunkcja HPA. Przewlekły stres trwający miesiące lub lata powoduje brak równowagi w naszej osi HPA, co może prowadzić do podwyższonego lub stłumionego poziomu kortyzolu. Nasz kortyzol działa na rytm dobowy. Szczyt powinien zazwyczaj przypadać na 6-9 rano i stopniowo spadać w ciągu dnia, tak aby melatonina mogła wzrosnąć w nocy i zapewnić spokojny sen. Testy pokazują nam, jak kortyzol zachowuje się w ciągu dnia i identyfikują wszelkie braki równowagi.

Hormony płciowe
Nasze hormony płciowe obejmują estrogen i progesteron, które zmieniają się w trakcie normalnego cyklu miesiączkowego. Testowanie w dniu 3 lub 21 może dostarczyć lekarzowi cennych informacji łączących objawy z zaburzeniami równowagi hormonalnej.

Cel estrogenu wykracza poza samo wspieranie płodności i zdrowego cyklu miesiączkowego. Pomaga również wzmacniać działanie neuroprzekaźników w mózgu, wspomaga zdrowie kości i układu krążenia oraz zmniejsza częstość występowania trądziku u kobiet.

Progesteron przygotowuje nasze endometrium do potencjalnej ciąży po owulacji. Jest również wysoki w czasie ciąży, aby utrzymać żywy płód.

Częste zaburzenia równowagi hormonalnej
Wysoki poziom kortyzolu i niski progesteron to częsty wzorzec, który obserwuję u młodych, zestresowanych zawodowych kobiet. Progesteron jest jak naturalny Xanax i utrzymuje spokojny i stabilny nastrój. Niski poziom progesteronu może nasilać objawy lęku i napięcia przedmiesiączkowego, zwłaszcza na tydzień przed rozpoczęciem miesiączki.

Dominacja estrogenów jest również bardzo powszechna, ponieważ obecnie żyjemy w świecie pełnym substancji zaburzających gospodarkę hormonalną. Te ksenoestrogeny to stworzone przez człowieka substancje chemiczne, które naśladują estrogen w twoim ciele i mogą negatywnie wpływać na twoje hormony. To wraz z tym, czy nasza wątroba i jelita nie działają optymalnie, może utrudniać codzienną detoksykację estrogenu. Prowadzi to do dominacji estrogenów, co może powodować obfite miesiączki i tkliwość piersi.